O medu

Včelí med je jednou ze dvou nejčastěji falšovaných potravin. Vidina snadného výdělku bohužel vede mnohé podnikavce a firmy k ředění medu, používání nekvalitních levných cizokrajných medů a dalším nekalým praktikám, které odnese nic netušící zákazník. Namísto medu, si tak v obchodu často koupí biologicky bezcennou nedobrou sladkou hmotu.

Nejlepším způsobem, jak koupit opravdu med a ne nastavenou náhražku, je najít si svého "osobního" včelaře a kupovat jeho pravý včelí MED.

Poslední křiklavou a do nebe volající kauzou je šizení medu společností Včelpo patřící přímo Českému svazu včelařů. V medu firmy Včelpo byla nalezena ANTIBIOTIKA!!! která jsou pro ošetřování včelstev v celé Evropské unii zakázána. Vyšetřováním bylo zjištěno, že do českého medu vykoupeného od drobných včelařů přidávala firma med dovezený z Ukrajiny a uváděla ho do oběhu jako med český!
Tato skandální kauza zasáhla nejen spotřebitele, ale i drobné včelaře, kteří plody své trpělivé a namáhavé práce prodávali společnosti, která se na nich následovně nepřímo nekale obohacovala.
Po poslední kauze s falšovaným medem můžeme doporučit spotřebitelům jediné - NEKUPOVAT MED V OBCHODNÍCH ŘETĚZCÍCH, ANI MED PODEZŘELE LEVNÝ, ALE POUZE PRAVÝ ČESKÝ A MORAVSKÝ MED PŘÍMO OD VČELAŘŮ!!!

O aféře společnosti Včelpo, spol. s r.o. se více dozvíte zde:

http://ekonomika.idnes.cz/dedeckuv-med-s-antibiotiky-pochazel-z-ukrajiny-flq-/test.aspx?c=A160211_133611_test_ozr

Dále se o falšování medu dočtete například ve článku z novinky.cz:

http://www.novinky.cz/ekonomika/378810-med-je-druhou-nejcasteji-falsovanou-potravinou-jak-ho-poznat.html

Aktuální výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce v roce 2017 bohužel potvrzují nezlepšující se situaci ohledně kvality medů. Celá polovina medů nevyhověla:

http://www.potravinynapranyri.cz/Search.aspx?ext=y&sbranch=67&scustlocradius=2&lang=cs&design=default&archive=archive&listtype=tiles&page=1